Писано от нас

  • Едно плюс а

    МАРИЯ КАЛИНОВА   Едно плюс а[1] Монографията на Жизел Шабудез е безупречен и задълбочен анализ на един от най-сериозните въпроси в съвременните психоаналитични изследвания – какво знаем за пола и сексуалното. Френският оригинал е публикуван преди седем години, а неотдавна излезе и английски превод на книгата. „Какво знаем за сексуалното?“ на Жизел Шабудез е едно…

  • Одисей и въпросът да се поддържаш в търсене

    Одисей и въпросът да се поддържаш в търсене Лора Русева Днес ще направя опит да ви представя размишления относно текст, който, както всички знаем, е на около 3000 години и за който вече е казано изключително много. Преживях своя, лична „одисея“, изпълнена с премеждия и притеснения, докато се подготвям за днешната среща, тъй като, респектирана…

  • Семинарът “Литература и психоанализа”

    Семинарът „Литература и психоанализа“ от Иван Дулов и Мария Калинова От 2016 г. насам в Ректората на Софийския университет се провежда ежемесечният семинар “Литература и психоанализа”. Всеки последен четвъртък на месеца Асоциация “Българско психоаналитично пространство” и Катедра по “Теория и история на литературата” на СУ “Св. Климент Охридски” инициират среща, на която се обсъждат понятия,…

  • Тялото на бебето и детето като das Unheimliche

    Тялото на бебето и детето като das Unheimliche  Диана Циркова Das Unheimliche e заглавието на един Фройдов текст от 1919 г. На немски език този термин има множество конотации, които не съществуват в българския език. Терминът се отнася към нещо плашещо, тревожно, ужасно. На български е превеждан като обезпокоителното странно, ужасяващо.[5] Според З. Фройд терминът…

  • Добавеното събитие

    Добавеното събитие[1]   В сесията от 6 март 1963 г. в семинара за „Тревожността“[2] Лакан говори за „допълнителната“ стъпка, която Едип прави отвъд това да е притежател на обекта на желанието и закона, отвъд това, да се „наслаждава“ на майка си. Това добавено събитие можем да открием в екзода на трагедията на Софокъл, когато хорът…

  • Някои аспекти от четене на втора глава на семинар „Тревогата“

    Някои аспекти от четене на втора глава на семинар „Тревогата“ В това кратко експозе ще се опитам да представя някои щрихи, съсредоточени върху определени пунктове от моя прочит на втора глава, озаглавена „Статута на обекта“ от Семинар Х на Лакан. Ще започна с това, че ако тревожността не е без обект, както твърди Лакан, то…

  • Пеперудата

    ​В настоящия материал ще представя случай на работа с момиче в юношеска възраст, осъществена в пространството на кабинет по психоаналитична практика. Чрез разгледания случай се разкрива позицията на терапевта, свързана с придружаване на девойката по посока на изхода от детството и посрещане на промените, свързани с пубертета, следвайки „Трансформациите в процеса на полово съзряване” (по…

  • Институционална психотерапия

    Институционалната психотерапия е теоретико-практическо движение за прилагане на откритията на психоанализата в лечението на психотични разстройства в институция. Идеята е самата организация на ежедневието на пациентите да има терапевтично въздействие на базата на разпределения трансфер и структурирането на времето и пространството. Методът е създаден в средата на 20 в. във Франция и е повлиял цялото…

  • За-раждането на субекта

    Текстът е част от представянето на книгата „Изтласкване“ на Патрик Ландман и Жерар Помие Ще се опитам да привлека вниманието ви върху още един от теоретичните концепти, засегнат в книгата „Изтласкването“, като маркирам някои негови аспекти. Става дума за раждането на субекта. Моментът, в който биологичното тяло се превръща в нагонно или казано по друг…

  • По повод на въпроса за съблазняването

    По повод на въпроса за съблазняването – кратки бележки върху “За особения тип избор на обект при мъжа” и “За унижаването в любовния живот” на Фройд Тези кратки бележки се отнасят до теорията за сексуалността, която Фройд развива в периода 1905 – 1912 г., като фокусът е само върху един от аспектите на тази теория,…

  • Реалността е несигурна („La realite est precaire.“ – Лакан, семинар 7)

    Текстът е фрагмент от представяне на работата в картел върху неиздадения приживе „Проект за една психология“ на Фройд Конструкцията на „Проект за една психология“  на Фройд разглежда темата, изхождайки от това, че познаването на реалността трябва да надделее една насрещна тенденция, една тенденция за вътрешна халюцинация. Като под халюцинация тук се обозначава точно невъзможността за…

  • Pink Floyd – лудостта отвъд стената

    (публикувано в www.webcafe.bg na 28.02.2016) Ако попитате случаен човек ‚Какво е лудостта?‘, най-вероятно ще Ви отговори, че това е нещо като болест на мозъка, при която човек трайно губи връзка с действителността и му се привиждат измислици или нереални неща. Това обобщение изглежда е толкова широко прието, че рядко подлежи на коментар дори и сред…

  • Нарцистични нюанси в бащината любов

    МАДЛЕН ЖЕЛЯЗКОВА-РУСЕЛ1 С появата на детето се реализират срещи, които бележат дълбоко любовта на родителите към него. Родителят посреща детето със своята история, със своите фантазми и очаквания. Има деца, в които по съзнаван или несъзнаван начин родителите откриват свои черти, черти на свои роднини, черти, които предизвикват и фиксират проекциите на конфликти от миналото.…

  • Как да работим с разцепването на Аза в ИПП

    Мадлен Желязкова-Русел Различните психоаналитични течения и школи във Франция имат редица противоречия относно ориентирането на пациенти в индивидуална психоаналитична психодрама (ИПП). Но в случая на наличие на разцепване на Аза като психично явление и защита, съществува почти единодушно съгласие между всички. А именно, че пpи пациентите в ИПП, независимо от вида на психопатологията, разцепването на…

  • Зигмунд Фройд – дръзкият конквистадор на модерността

    (Психологически щрихи към идентификациите на героя) Според известната максима на Фройд, самолюбието на човечеството е понесло три големи оскърбления от страна на науката. Първото – когато Коперник доказа, че земята не е център на вселената, второто – когато Дарвин обори божествения му произход. А третото и най-чувствително оскърбление човешката мания за величие претърпя от психоанализата,…

  • Разказите на психозата

    /Разказът „Живи” от Анна Старобинец/ доц. Диана Циркова Семинар на Асоциация „Българско психоаналитично пространство”, декември, 2009 Тема: Психозите „Четвърти пореден ден ми телефонират от фабриката и ми съобщават: поръчката ви е изпълнена. Аз обаче още премислям. Още не съм съвсем сигурна. Лъжа. Нещата отдавна са решени, просто отлагам. Не мога да се откажа от решението…

  • Психоаналитични основи на подхода при психозите

    Прадо де Оливейра1 По-голямата част от психоаналитиците, клиницистите и много от изследователите на Фройд (Freud) претендират, че той е считал за невъзможно използванeто нa психоанализата при психотично болните поради липсата на пренос при тях. Истината е, че неговото мнение по тази тема представя най-малко четири различни периода. Преди да ги представя в общи линии, ще…

  • Фрагменти от една психоаналитична психотерапия на дете

    РЕЗЮМЕ: Разгледан е случай на седегодишно момче, с проблеми в поведението и неспособност да се учи. То повтаря един същи клас за втора година. Според родителите причината е дългогодишна болест и тежка операция на бащата преди 2 години. Въпреки психическата и физическата нестабилност на детето, психологическото изследване показва нормално интелектуално развитие за възрастта му. Проследявайки началото…

  • Първа глава от книгата „Юношеството“

    Това е първа глава от книгата “Юношеството” на френския психоаналитик и детски психиатър д-р Патрик Деларош, член на “Espace analytique” – Париж. Издаването на книгата на български език предстои. Преводът е на д-р Анастасия Гамова. ВЪВЕДЕНИЕ: ИСТОРИЯ НА ПОНЯТИЕТО ЮНОШЕСТВО 1. ВЪЗНИКВАНЕ НА ПОНЯТИЕТО ЮНОШЕСТВО Както понятието детство формулирано от Филип Ариес, така и понятието…